przeprowadzka
Podróże małe i duże

Przeprowadzka – jak się spakować? Ważne wskazówki

Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że przeprowadzka wiążę się ze sporym stresem – należy zadbać m.in. o to, by rzeczy nie zostały uszkodzone, zorganizować odpowiedni transport, a także trzymać się określonych terminów. Mimo że przenoszenie się do innego mieszkania wielu osobom kojarzy się pozytywnie – głównie z tego względu, że rozpoczyna się przysłowiowy nowy etap w życiu – samo pakowanie się i transportowanie rzeczy, których zazwyczaj jest sporo, może przyprawić o zawrót głowy. Dobra organizacja jest więc podstawą, bez której co prawda można się przeprowadzić, jednak zajmie to o wiele więcej czasu, będzie wymagać sporego wysiłku, a finalnie sprawi, że urządzanie się w nowym miejscu także stanie się uciążliwe. W jaki sposób więc ułatwić sobie ten proces i uniknąć stresujących sytuacji?

Przeprowadzka – od czego zacząć pakowanie? Najpierw przygotuj akcesoria

Pakowanie rzeczy nie powinno się rozpoczynać bez przygotowania odpowiednich akcesoriów. Oczywistą sprawą jest to, by mieć pod ręką różnej wielkości kartony – to właśnie one najczęściej przydają się podczas przeprowadzek (zarówno krajowych, jak i zagranicznych). Ważne jest jednak to, by nie wybierać opakowań, które przeleżały wiele lat w piwnicy, są zawilgocone i cienkie. Kartony powinny wytrzymać duże obciążenie – jest to istotne zarówno dla bezpieczeństwa produktów, które się w nich umieszcza (np. szkła lub porcelany), jak i własnej wygody (kartony, które nie rozrywają się po drodze są zwyczajnie komfortowe w przenoszeniu). Co ważne, opakowania z tektury można kupić w dobrej cenie w sklepach budowlanych lub z akcesoriami domowymi. Nierzadko też są do zdobycia w marketach – pracownicy sklepów często za darmo udostępniają klientom kartony, które pozostają w magazynie po rozpakowaniu towaru. Warto ich szukać w takich miejscach, bowiem opakowania z marketów są dość trwałe – posiadają twarde i wielowarstwowe spody, dzięki którym ma się pewność, że przedmioty są bezpieczne.

Pakowanie domowych akcesoriów nie jest możliwe bez zaopatrzenia się w mocne i szerokie taśmy klejące, folie bąbelkowe, folie typu stretch oraz styropian lub papier do zabezpieczenia towarów wewnątrz i zapobieżenia ich przemieszczaniu się w kartonie. Tego typu elementy są bardzo istotne – w końcu trudno wyobrazić sobie np. ułożenie talerzy jeden na drugim bez uprzedniego wyłożenia powierzchni czymś, co amortyzuje i chroni rzeczy przed wstrząsami podczas transportu. Dokładne zaklejenie kartonów jest równie ważne.

Jak się pakować? Sprawna przeprowadzka – porady

Podczas pakowania warto pogrupować swoje rzeczy na konkretne kategorie. Dzięki temu zyskuje się czas przy ich rozpakowywaniu, o wiele prościej jest też je opisać – np. książki w jednym pudle, akcesoria kuchenne w drugim, a kosmetyki w kolejnym. Istotne jest także to, by próbować oszczędzać miejsce w kartonach – można to uzyskać np. dzięki umieszczaniu mniejszych rzeczy w większych (najczęściej stosuje się to w przypadku pakowania miseczek). Praktycznym rozwiązaniem jest także wkładanie drobnych elementów do pudełek, które są częścią wyposażenia domu – w ten sposób przenosi się wiele rzeczy jednocześnie.

Jak widać, planowanie przeprowadzki z pakowaniem pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce w samochodzie, ale także umożliwia wykonanie mniejszej liczby przejazdów z jednego miejsca do drugiego – a to przekłada się również na oszczędność paliwa lub zmniejszenie kwoty za wykonanie usługi przez firmę przewozową.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przeprowadzki? Jak się szybko spakować? Oto kilka praktycznych punktów, które warto mieć na uwadze.

  1. Jeśli przedmioty, które umieszczasz w jednym kartonie różnią się wagą, najcięższe połóż na dnie.
  2. Podczas pakowania książek warto rozdzielić je na kilka pudeł, a nie pakować wszystkie w jedno. Pozwoli to bez problemu je przenieść.
  3. Mało odporne na uszkodzenia mechaniczne rzeczy (np. szkło, naczynia) owiń w folię bąbelkową lub papier – każdy element osobno. Zapobiega to otarciom i pęknięciom przedmiotów.
  4. Nie wykorzystuj kartonów do pakowania wszystkich rzeczy. Lekkie przedmioty (np. koce, ubrania lub ręczniki) lepiej umieścić w workach lub torbach podróżnych – nie są w stanie się zniszczyć nawet, gdy nie są zabezpieczone. Opakowania tekturowe lepiej przeznaczyć do innych celów.
  5. Nie umieszczaj podręcznych rzeczy w kartonach lub na dnie toreb. Dokumenty, leki lub wodę należy mieć zawsze przy sobie – np. w małym plecaku.

Przeprowadzka – jak się spakować za granicę?

W przypadku organizacji przeprowadzki zagranicznej obowiązują takie same zasady dotyczące pakowania jak w krajowych zmianach miejsca zamieszkania. Warto jednak wziąć pod uwagę to, by nie wybierać przewoźnika „w ciemno”. Sprawdzone firmy transportowe z doświadczeniem w odbywaniu dalekich tras są najlepszym wyborem, dzięki któremu zwykle unika się nieprzyjemnych niespodzianek w podróży. Wszelkie formalności dotyczące zarówno obecnego, jak i przyszłego mieszkania należy zamknąć jak najszybciej – tak, by nie stresować się „dopinaniem” pewnych kwestii zdalnie.

Źródła:

1) https://gielda.furgonetka.pl/dla_zlecajacego/porady/przeprowadzka-jak-pakowac-kartony/
2) https://porady.interia.pl/nieruchomosci/news-17-trikow-ulatwiajacych-pakowanie-podczas-przeprowadzki,nId,4913712
3) https://www.urzadzamy.pl/galeria/przeprowadzka-dobrze-zorganizowana-jak-sie-spakowac/gg-o8SU-6uLZ-B5s7/gp-2fVr-dY6e-ntS6
4) https://przeprowadzkilider.pl/przeprowadzki-zagraniczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *