krykiet
Ruch

Na czym polega gra w krykieta? Zasady i wyposażenie

To bardzo popularna gra w Anglii, ale w Polsce jest mało znana. Krykiet, ponieważ to właśnie o nim mowa, jest rodzajem gry drużynowej, w której 2 drużyny rozgrywają pomiędzy sobą mecz. Wyjaśniamy najważniejsze zasady dotyczące gry w krykieta oraz prezentujemy wyposażenie, jakie potrzebne jest do gry.

Czym jest krykiet?

Krykiet jest rodzajem gry drużynowej odbywającej się pomiędzy 2 drużynami składającymi się po 11 zawodników.

Tego typu gra została opracowana już w okresie średniowiecznym, dlatego ma ona wielowiekowe tradycje.

Mecze w krykieta odbywają się na boiskach krykietowych, które mają owalny kształt i pokryte są trawiastą nawierzchnią. Środkową część boiska tworzy płaski pas nazywany pitch, który ma długość 20,12 m. Po obu stronach boisko ma ustawiane bramki, które mają formę trzech drewnianych słupków wbitych w ziemię.

Podczas gry jeden z graczy rzuca specjalną piłkę, która produkowana jest z obłożonego skórą korka do bramki przeciwległej. Zadaniem gracza przeciwnej drużyny jest odbicie piłki z użyciem drewnianego kija. Jeden z graczy znajduje się również przy rzucającym, natomiast pozostali znajdują się na owalu boiska i określani są jako gracze z pola.

Krykiet a krokiet

Bardzo często wiele osób myli ze sobą dwie gry o podobnie brzmiącej nazwie, czyli krykiet oraz krokiet. Co warto wiedzieć na temat zestawienia krykiet a krokiet?

Krykiet, jak wspomniano wcześniej, jest grą, podczas której chodzi o rzucanie oraz odbijanie specjalnej piłki przez zawodników. Natomiast krokiet jest grą, w której zadaniem jest przetaczanie kul z użyciem drewnianych młotków przez specjalne bramki.

Podobną grą jest też polo, które określane jest jako krykiet na koniu. W tym przypadku drużyny składające się z czterech zawodników używają długich kijów, aby wbić do bramki przeciwnika drewnianą kulę.

Zarówno krokiet, jak i krykiet wywodzą się z Anglii, gdzie są bardzo popularne.

Krykiet zasady

Główne zasady, które opisują ten sport, zawarte są w dokumencie opracowanym przez Marylebone Cricket Club w porozumieniu z krajami, w których gra się w krykieta.

Marylebone Cricket Club jest klubem krykietowym, który został założony już w XVIII wieku. Aż do 1993 roku był on organem, który odpowiadał za zarządzanie tym sportem. Aktualnie ma on ponad 18 tysięcy członków. Zajmuje się również szkoleniami krykietowymi.

W krykiecie ważny jest duch gry, ponieważ uznawany jest on jako gra dżentelmenów. Wyróżnia się on zatem bardzo wysokimi standardami etycznymi. Oznacza to, że gracze muszą przestrzegać określonych zasad.

Kij do krykieta

Do gry w krykieta stosowany jest specjalny kij krykietowy. To rodzaj kija wykonanego z drewna, tradycyjnie z wierzby. Jest ono nacierane za pomocą oleju lnianego.

Kształt kija krykietowego jest prostokątny i jest on wyposażony w uchwyt. Długość kija wynosi maksymalnie 965 mm (38 cali), natomiast jego szerokość do 108 mm (4,25 cala). Zwykle wazy on około 1-1,4 kilograma.

Piłka do krykieta

Standardowa piłka do krykieta zbudowana jest z korka, czyli z naturalnego materiału pochodzącego z drzewa korkowego. Obkładana jest ona następnie skórą, która zszywana jest na obrzeżu piłki. Piłka krykietowa jest twarda. Obwód piłki to najczęściej 224-229 mm.

Gdzie gra się w krykieta?

Przede wszystkim krykiet jest popularną grą w Anglii, gdzie doszło do jego powstania. Również krajem, gdzie często się w niego gra, są Indie.

Warto wskazać, że również w Polsce można grać w krykieta. W wybranych miastach istnieją drużyny krykietowe. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w internecie, gdzie również dostępne są ciekawe porady dotyczące gry w krykieta oraz filmy prezentujące dokładnie, jak odbywają się mecze krykietowe.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *