Nie wiesz, jak urządzić garaż blaszany? Podpowiadamy!
Garaż blaszany, czyli potocznie mówiąc „blaszak”, jest jednym z częściej i chętniej wybieranych rozwiązań. Dlaczego? Garaże blaszane są lekkie i bardzo wytrzymałe. Mimo z pozoru nieatrakcyjnego wyglądu oferują więcej zalet, niż można się po nich spodziewać.
Eksperci potwierdzają, że prawidłowo zamontowany garaż blaszany potrafi służyć efektywnie przez wiele lat. Wytrzymała, ocynkowana blacha jest odporna na działanie zmiennych czynników atmosferycznych: wichur, śnieżyc, ulewnych, a nawet kwaśnych deszczy. W naszym poradniku o aranżacji wnętrza tzw. „blaszaka ” dowiesz się, jak maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń, aby zapewnić nie tylko schronienie dla zaparkowanego samochodu, ale także stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze, które podoła innym zadaniom.
Dlaczego garaż blaszany jest tak popularny?
Trendy wnętrzarskie i wykończeniowe zmieniają się w dynamicznym tempie. Z roku na rok nastaje nowa moda, a to na określony typ ogrodzenia, a to na kolor lub rodzaj elewacji, dachu itp. Jednak można zauważyć, że jedno pozostaje niezmienne i jest w zasadzie na stałe wpisane w krajobraz infrastruktury w Polsce. Mowa tutaj o uniwersalnych garażach blaszanych, których popularność nie gaśnie od dekad. Dlaczego? Dlatego, że kiedy coś jest dobre, trwałe i na dodatek niedrogie, to jest po prostu skazane na sukces 🙂
Co więcej, postawienie garażu blaszanego na swojej posesji niesie za sobą dodatkowe korzyści formalno-prawne. W Polsce garaż blaszany może być postawiony bez pozwolenia i na dodatek nie jest objęty podatkiem od nieruchomości. Jedynie trzeba się upewnić, czy spełnia określone wymagania ustawowe dla budowli ogrodowej, co oznacza, że jego powierzchnia wynosi mniej niż 35 metrów kwadratowych i nie jest trwale związany z gruntem.
Jaka podłoga w garażu blaszanym?
Wylewka betonowa stanowi kosztowniejszą, ale zarazem najbardziej solidną podbudowę pod garaż blaszany. To rozwiązanie gwarantuje przede wszystkim utrzymanie czystości wewnątrz oraz zapewnia maksymalną stabilność całego obiektu.
Przy aranżacji podłogi w garażu można zdecydować się również na płytki wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak PVC lub poliuretan. To popularne rozwiązanie do podłóg garażowych. Ich zaletą jest łatwość montażu i dostępność różnorodnych wzorów oraz kolorów. Ponadto są odporne na wilgoć oraz działanie substancji chemicznych. Dzięki temu gwarantują trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości.
Niektórzy stosują alternatywnie grube maty wykonane z gumy lub PCV. Są odporne na działanie olejów i innych substancji, a ich powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości. Maty są elastyczne i łatwe do przenoszenia, co ułatwia ich pielęgnację.
Garaż blaszany i jego zastosowanie
Główną funkcją garażu jest zapewnienie zadaszonego miejsca parkingowego dla samochodu. Niemniej w zależności od konstrukcji blaszaka, może on stanowić również przestrzeń przeznaczoną do innych celów, takich jak majsterkowanie i przechowywanie. Przydomowy blaszak niejednej osobie służył również za miejsce spotkań, lub amatorską siłownię. Wszystko zależy od jego organizacji!
Wykończenie garażu blaszanego ma wpływ na jego funkcjonalność
Ważnym aspektem aranżacji garażu blaszanego jest jego odpowiednie wykończenie. Jeżeli blaszak ma służyć za przydomowy warsztat majsterkowicza, do przechowywania przetworów albo do innych rzeczy, konieczne może być dodatkowe ocieplenie garażu. Dzięki niemu można utrzymać odpowiednią temperaturę, która nie wpłynie negatywnie nie tylko np. na pozostawiony w nim samochód, motor, skuter, ale też maszyny ogrodowe, narzędzia lub produkty spożywcze.
Urządzenie garażu w bryle i wolnostojącego
Wśród popularnych garaży blaszanych możemy wyróżnić garaże wbudowane w bryłę budynku, które są „przyklejone” do jednej ze ścian. Niemniej przewagą na rynku są raczej garaże wolnostojące. Ten rodzaj garażu jest zazwyczaj mobilny i można go przenosić w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to przydatne, gdy np. zmieniasz miejsce zamieszkania lub planujesz przekształcenia w swojej posesji. Sama konstrukcja garażu blaszanego wolnostojącego również jest prostsza i mniej zaawansowana niż garaży wbudowanych, co może wpływać na niższe koszty budowy i… jego popularność.
Garaż blaszany – nie tylko do przechowywania samochodu
Nowoczesny garaż blaszany może być wielofunkcyjnym pomieszczeniem, dostosowanym do potrzeb właściciela. Kluczowym aspektem funkcjonalności garażu blaszanego jest organizacja przestrzeni wewnątrz, w tym dostosowania półek, regałów, szafek narzędziowych i innych mebli garażowych do indywidualnych potrzeb przechowywania.
Jakie akcesoria i meble pomogą Ci w organizacji przestrzeni w garażu blaszanym?
Jeżeli garaż blaszany ma wyznaczone miejsce do majsterkowania i przechowywania narzędzi, możesz zainwestować w takie elementy jak np.:
- Solidny stół warsztatowy z dużą powierzchnią do pracy.
- Kosze i pojemniki plastikowe lub metalowe pomagają w segregowaniu i zorganizowaniu mniejszych przedmiotów: śrub, narzędzi, kabli, ale też innych przedmiotów niezwiązanych z majsterkowaniem.
- Organizery narzędzi, tablice narzędziowe lub magnetyczne pasy na narzędzia.
- Półki i regały, które pozwalają na przechowywanie akcesoriów, materiałów i produktów chemicznych do prac remontowych. Wybierz model o odpowiedniej wytrzymałości i odporności na wilgoć.
Porada eksperta: Jak zamontować półki w garażu blaszanym? Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie słupków drewnianych o wymiarach 5×5 cm, które będą sięgały od podłogi do dachu garażu. Słupki te można łatwo przykręcić do kątowników lub innych elementów konstrukcyjnych. Następnie, na tych słupkach można zamocować płytę OSB, tworząc w ten sposób półki pomiędzy słupkami a stołem. To proste i oszczędne rozwiązanie, które pozwoli na skuteczne zorganizowanie przestrzeni w garażu.
Urządzasz garaż? Zainwestuj też w sprytne rozwiązania!
Kiedy chcesz wydobyć jak najwięcej miejsca do organizacji w garażu blaszanym, sięgnij po sprytne rozwiązania. Haki na ścianach lub suficie garażu to świetne rozwiązanie do przechowywania rowerów, narzędzi ogrodowych czy wędek. Pozwalają na efektywne wykorzystanie nieużytkowej przestrzeni na ścianach przy zachowaniu wolnego miejsca do poruszania się po garażu.
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i zabezpieczeniu cennych przedmiotów oraz produktów chemicznych zainwestuj w zamykane szafki do garażu. Można w nich przechowywać różnego rodzaju przedmioty, chroniąc je przed uszkodzeniem, dziećmi, zabrudzeniem czy kradzieżą.
Garaż blaszany jako spiżarnia. jak go zorganizować?
Jednym z pomysłów na aranżację blaszaka jest przekształcenie go w praktyczną, przydomową spiżarnię. Dzięki temu rozwiązaniu możesz przechowywać żywność, zapasy i produkty spożywcze w odpowiednich warunkach.
Aby zmienić garaż blaszany w spiżarnię, zamontuj półki na ścianach garażu (koniecznie upewnij się, że są stabilne i wytrzymałe). Produkty, których często używasz, umieść na łatwo dostępnych półkach, a te rzadziej używane na wyższych lub trudniej dostępnych. Możesz też wybrać gotowe regały blaszane lub zainwestować w szafy ogrodowe. Jeśli planujesz przechowywać produkty, które wymagają określonej temperatury (np. wina, i przetwory), zainwestuj w odpowiednią izolację termiczną np. w formie specjalnych płyt izolacyjnych.
Jak widzisz, zorganizowanie i urządzenie garażu blaszanego może być satysfakcjonującym projektem, który pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Pamiętaj o bezpieczeństwie, organizacji i regularnej konserwacji, aby utrzymać garaż w doskonałym stanie przez wiele lat.