Operacje plastyczne coraz bardziej popularne
Pandemia koronawirusa sprawiła, że liczba chętnych na zabiegi chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej wzrosła. Uważa się, że to skutek lockdownu oraz obostrzeń w podróżowaniu. Zabiegom sprzyja izolacja i praca zdalna, dzięki czemu więcej osób ma czas i dogodne warunki na rekonwalescencję. Łatwiej też zgromadzić fundusze na operację, co jest po części efektem rezygnacji z urlopowych wyjazdów.
Chirurgia plastyczna w służbie pacjenta
Popularność chirurgii estetycznej to jednak nie tylko skutek epidemii wirusa SARS-CoV-2. Wzrost liczby zabiegów w ostatnich latach jest stałym trendem. Wiąże się to ze zmianą sposobu myślenia o operacjach plastycznych, a także lepszym zrozumieniem tego, co chirurgia i medycyna estetyczna mogą zaoferować. Wpływa na to także ogólny rozwój medycyny, w tym pojawienie się zabiegów nieinwazyjnych lub minimalnie inwazyjnych (np. z wykorzystaniem laserów), dających dobre efekty estetyczne.
Znaczenie ma także zwiększenie liczby klinik. Dziś nie trzeba jechać do specjalisty na drugi koniec Polski. Bez problemu znaleźć go można w pobliżu. Ze wspomnianych wyżej względów ośrodki tego rodzaju przeżywają oblężenie. Wykonuje się w nich całą paletę zabiegów – od liposukcji, przez korekty nosa czy uszu, po zabiegi takie jak labioplastyka.
W okresie pandemii z jednej strony zainteresowaniem cieszą się drobne zabiegi na twarz. Maseczki ukrywają obrzęki i zaczerwienienia, jednocześnie eksponując okolice oczu i czoło. Część pacjentów czuje przez to potrzebę korekty w tej sferze, np. decydując się na blefaroplastykę (czyli plastykę powiek), lifting twarzy, wypełnianie zmarszczek czy usuwanie „kurzych łapek”. Inni chcą wykorzystać okazję, by dyskretnie poprawić urodę. Z drugiej strony wzrasta liczba operacji bardziej inwazyjnych, na przykład piersi czy nosa – takich, które wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji.
Warto pamiętać, że aspekt psychologiczny zabiegów chirurgii plastycznej ma niezwykle duże znaczenie. Przeprowadzenie niektórych z nich skutkuje poprawą samooceny i samopoczucia. Pozbycie się defektów estetycznych pomaga wyzbyć się kompleksów i sprawia, że pacjent może się lepiej ze sobą poczuć. Ponadto, trzeba podkreślić, że operacja plastyczna może mieć także istotne znaczenie terapeutyczne. Jej skutkiem bywa nie tylko poprawa wyglądu, ale przede wszystkim komfortu życia. W obu wypadkach operacja plastyczna pacjentowi po prostu pomaga.
Idealna symetria i kształt – operacje biustu
Doskonale widać to na przykładzie operacji plastycznych piersi. Modyfikacje tego atrybutu kobiecości wiele osób wciąż niesłusznie uważa za fanaberię. Tymczasem poprawa wyglądu tej części ciała ma istotne znaczenie dla wielu kobiet. Nie bez powodu powiększenie piersi jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej.
Wbrew powszechnej opinii nie chodzi w nich tylko i wyłącznie o wielkość. Chirurgiczne metody korekty wyglądu biustu często dotyczą także jego symetrii i proporcji. Warto podkreślić, że ciało kobiety z czasem się zmienia. Ciąża, zmiany wagi, wiek – to wszystko może mieć wpływ na wygląd piersi. Po latach tracą one jędrność. Może zmieniać się ich kształt. Część pacjentek poddaje się operacji, aby jak najdłużej zachować lub przywrócić ich pierwotny wygląd.
Warto też zaznaczyć, że wykorzystanie implantów, z którymi kojarzy się powiększenie piersi, to nie jedyna metoda, jaką można uzyskać efekt powiększenia. Istnieje także możliwość wykorzystania do tego celu własnego tłuszczu kobiety. Jego nadmiar jest pobierany za pomocą liposukcji, a następnie wstrzykiwany w określonych miejscach piersi. Dzięki temu można poprawić ich kształt, zwiększyć objętość, zachować ich naturalny wygląd, a dodatkowo uniknąć wykorzystywania implantów, które dla części kobiet są problematyczne. Choć zabieg nie jest pozbawiony pewnych ograniczeń, jest bezpieczny.
Oczywiście, nie można też zapominać, że część kobiet ma inne potrzeby. Ich pragnieniem jest zmniejszenie piersi. Duży biust może być uciążliwy na wiele sposobów, np. ograniczając aktywność fizyczną kobiety, a w pewnych wypadkach będąc nawet przyczyną dolegliwości bólowych. Chirurgia plastyczna takim pacjentkom przychodzi z pomocą. Jest też rozwiązaniem dla kobiet po mastektomii. Jak w przypadku powiększania piersi, rekonstrukcja może wykorzystywać implanty lub własny tłuszcz pacjentki.
Chirurgia plastyczna – zabiegi nie tylko w dużych miastach
Operacje plastyczne nie są już tak kontrowersyjne jak przed laty. Co więcej, zabiegi tego typu coraz częściej można wykonywać także w mniejszych ośrodkach, czego przykładem są chociażby Kielce czy Radom. Także i w tym mieście pacjent może liczyć na kontakt z doświadczonymi specjalistami z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. W tym – oraz w innych mniejszych miastach w Polsce – można znaleźć ośrodki, w których wykwalifikowana kadra z pomocą nowoczesnego sprzętu świadczy bezpieczne usługi medyczne o wysokim standardzie. Kwestia obecności chirurgii plastycznej w mniejszych ośrodkach ma duże znaczenie – to spore udogodnienie i większy komfort. Warto też zauważyć, że cena zabiegu w mniejszych ośrodkach może być niższa niż w takich metropoliach jak Katowice, Trójmiasto, Poznań, Wrocław czy stolica Polski.