Kobiety XIX w Paryża

Recenzja filmowa „Tajemnice Paryża”. Trylogia z XIX w. kobietą w tle.

Filmy kostiumowe interesowały mnie od dzieciństwa. Uwielbiałam podziwiać piękne, delikatne kobiety, ubrane w cudowne suknie. Kobiety,  których nieodłącznym elementem był gorset oraz kapelusz we włosach. Oglądając trylogię „Tajemnice Paryża” zainteresowały mnie postacie ówczesnych kobiet.

Jak przystało na pasjonatkę filmów kryminalnych, dramatów psychologicznych i thrillerów, dziś zabiorę cię do XIX w. tajemniczego Paryża.

Zmysłowe kobiety  XIX w.

Moda XIX w. obfitowała w piękno i elegancję. Kobiety, jak i mężczyźni zainteresowani kulturą i sztuką, uwielbiali wytworne stroje, które były dopracowane w każdym szczególe. Kobiety XIX w. to kobiety, których wg społeczeństwa jedyną słuszną rolą była rola żony, która przy boku mężczyzny dopiero mogła szczęśliwie żyć. Warto wspomnieć tu słowa Elizy Orzeszkowej z powieści „Marta” : „Kobieta to kwiat, kobieta to zero, kobieta to przedmiot nie obdarzony siłą samodzielnego ruchu. Nie ma dla niej ani szczęścia, ani chleba bez mężczyzny. Kobieta musi koniecznie uczepić się, w jakikolwiek sposób uczepić się mężczyzny, jeśli chce żyć”.

kobieca moda XIXw.

 

Tajemnice XIX w. Paryża

to mroczna opowieść, której tłem jest XIX w. Paryż. Miasto wypełniony po brzegi kulturą, sztuką, pięknymi kobietami i eleganckimi gentlemanami. Trylogia ta zainteresowała mnie nie tylko z powodu na modę, ale i na silne osobowości kobiet.

  • Kobiet, które nie bały się przeciwstawiać mężczyzną.
  • Kobiet, które walczyły o swoje przekonania.
  • Kobiet, które doprowadzały sprawy do końca i walczyły o prawdę.

„Tajemnice Paryża: Zabójstwo na wieży Eiffela ”

Przypadkowo trafiłam na tę filmową trylogię. Pierwszym obejrzanym filmem była tajemnica śmierci podczas uroczystego otwarcia Wieży Eiffela. Film od razu interesuje swoją fabułą. Już w pierwszych scenach, naszym oczom ukazuje się silna, piękną i niezależna kobieta. Córka uznanego inżyniera, który został zhańbiony przez jej rozwód. Louise to kobieta dążąca do niezależności. Kobieta mądra, odważna i pracowita. Kobieta, która wie, że jej wartością są czyny, a nie przynależność do mężczyzny. Akcja filmu rozpoczyna się podczas Targów Światowych w Paryżu w 1889r, podczas których na wieży Eiffela ginie jeden z inżynierów. W niedługim czasie giną kolejni dwaj. Zaplątana w śmierć ojca Louise, trafia do szpitala psychiatrycznego, który staje się ważnym dla niej miejscem. To właśnie tu, główna bohaterka wspomina zapomniane historie z jej życia. Historie, dzięki którym cała zagadka śmierci na wieży zostanie rozwikłana.

W części tej spotkacie się z wieloma czynnikami wpływającymi na psychikę człowieka. Możesz liczyć na zaskakujące sceny, nieprzewidywalne wątki oraz zakończenie.

Link do filmu TU

„Tajemnice Paryża: Morderstwa w Moulin Rouge ”

Był rok 1892, gdy kochające się rodzeństwo zostało rozdzielone przez los. Piękna, młoda Diane postanawia odnaleźć siostrę, a przede wszystkim dowiedzieć się co lub kto stoi za jej zniknięciem. Ostatnie ślady w prowadzonym przez Diane dochodzeniu, prowadzą do  Moulin Rouge. W tym miejscu przecież jej siostra Marie realizowała się jako tancerka. Kobieta postanawia wtargnąć do teatru. Jako ta rozsądniejsza z sióstr nie chce tańczyć na scenie, by być obiektem westchnień mężczyzn. W roli garderobianej odkrywa więc tajemnice zniknięcia siostry. Początkowo wszystkie zebrane poszlaki do siebie nie pasują, jednak z czasem Diane odkrywa tajemnice paryskiej elity. Odkrywa mroczną stronę damsko męskich intryg i nieczystych zagrywek.

Film zaskakuje do samego końca. Historia ukazuję kobietę silną, odważną, ale i zmienną.  Sprawdź sama jak zmieniło się życie Diane i czy prawda o zaginięciu siostry wyszła na jaw.

Link do filmu TU

„Tajemnice Paryża: Śmierć w operze”

Historia z operą w tle. Palais Garnier czyli Paryska Opera istniejąca zaledwie od kilkunastu lat ma wystawić Carmen Bizeta z udziałem wielkiej diwy operowej. Podczas kolejnej próby do premiery, w jednej z loży zostaje odnaleziona martwa bileterka. Cała opera zostaje postawiona na nogi, ponieważ to wśród pracowników jest morderca. Dyrektor opery nie przerywa prób do spektaklu, pozwala tym samym działać policji. Podejrzenia padają na narzeczonego Faustyny, debiutującej śpiewaczki.  Dziewczyna jednak nie wierzy w winę ukochanego i postanawia odkryć prawdę. Wplątuje się tym samym w tajemniczą przeszłość swojego mężczyzny, przez co grozi jej niebezpieczeństwo.

Kobieta za wszelką cenę, chce poznać prawdę. Nawet tą najbardziej mroczną prawdę.

Link do filmu TU

 

 

Miłego oglądania

Filmy znajdziecie na youtube oraz na cda. Linki podałam powyżej.

Z przyjemnością poznam twoją opinię na temat „Tajemnic Paryża”

Zdjęcia z wpisu znalezione w sieci

 

 

5 thoughts on “Recenzja filmowa „Tajemnice Paryża”. Trylogia z XIX w. kobietą w tle.”

  1. Nie znam tych filmów, ale uwielbiam produkcje kostiumowe. Już po zdjęciach widać, że warto je zobaczyć co najmniej dla efektu wizualnego. Sprawdzę na pewno! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *