#kieLceOVE

Kulturalne Kielce- czyli czym miasto zaskoczy turystę?

Uczestnicząc on-line w konferencji „Marketing w Kulturze” zainspirowałam się do przeanalizowania oferty kulturalnej w moim mieście. Czy mamy kulturalne Kielce? Czy w mieście jest oferta dla ludzi kultury i sztuki? Przekonajcie się sami.

Instytucje działające na terenie Kielc czyli Kulturalne Kielce

Kina

Oczywiście mamy kina w galeriach handlowych (Helios i Multikino), jednak mamy coś co jest historią Kielc. Mowa tu o Kinie Moskwa przy ul Staszica. W budynku Wojewódzkiego Domu Kultury jest Kino WDK.

Teatry

Kielce niby takie zaściankowe, taka wioska, takie nic, a tu tylko popatrz, W mieście jest kilka dobrze prosperujących Teatrów, do których przyjeżdżają aktorzy z całej Polski.

W Kielcach mamy:

 • Teatr im. Stefana Żeromskiego, istnieje od 1945, zlokalizowany jest w zabytkowej kamienicy z drugiej połowy XIX w., dawnej siedzibie Hotelu Polskiego. Odbywa się tu kilka premier rocznie, każdy sezon kończy się plebiscytem o „Dziką Różę”.
 • Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, utworzony w 1955, posiada jedną z najnowocześniejszych widowni w Polsce.
 • Kielecki Teatr Tańca, założony w 1995 przez Elżbietę Szlufik-Pańtak.
 • Teatr Ecce Homo, kielecki teatr poruszający się głównie w formule performance

Filharmonia

 • Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, o tradycjach sięgających lat 20. XX w., z siedziba w nowym budynku prize up. Zeromskiego

Miałam okazje być z Natalią na dniu otwartym Filharmonii i zwiedzać prawie wszystkie zakamarki tego miejsca. Przyznam, że moje 6 letnie dziecko jest częstszym bywalcem tego miejsca niż ja. To wszystko dzięki wycieczkom z przedszkola. Cieszę się, że moje dziecko ma możliwość obcowania z kulturą w grupie rówieśników.

Centra kultury

 • Kieleckie Centrum Kultury, działające od 1992, mieszczące się w budynku zbudowanym na wzór Teatru Muzycznego w Gdyni
 • Wojewódzki Dom Kultury, mieszczący się w gmachu wzniesiony w 1935 jako Dom Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego im. J. Piłsudskiego
 • Dom Kultury „Zameczek”, ul. Słowackiego
 • Ośrodek kultury „Ziemowit” (filia DK Zameczek)
 • Ośrodek Kultury „Białogon” (filia Domu Kultury Zameczek)
 • Dom Środowisk Twórczych, mieszczący się w zabytkowym Pałacyku Tomasza Zielińskiego, ul. Zamkowa
 • „Baza Zbożowa”, galeria młodych artystów, ul. Zbożowa
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach im. Witolda Gombrowicza, posiadająca cenny zbiór starodruków oraz liczący niemal 550 tys. tomów księgozbiór
 • Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach

Muzea

 • Muzeum Narodowe w Kielcach – mieści się w pałacu biskupim. Zgromadzono tu cenne XVII- i XVIII-wieczne obrazy, meble, gobeliny nadające wnętrzom charakter zbliżony do dawnej siedziby magnackiej.
 • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – znajdujące się w budynku dawnego gimnazjum, w którym nauki pobierali m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Józef Kenig, Adolf Dygasiński, Gustaw Herling-Grudziński, Wiesław Jażdżyński oraz Józef Ozga-Michalski. Muzeum gromadzi liczne eksponaty szkolne z drugiej połowy XIX w.
 • Muzeum Geologiczne – świętokrzyski oddział Państwowego Instytutu Geologicznego. Znajduje się tu bogata kolekcja skał i minerałów charakterystycznych dla Gór Świętokrzyskich.
 • Muzeum Zabawek i Zabawy – jedyne muzeum tego rodzaju w Polsce. Posiada ono kolekcję zabawek historycznych i współczesnych z całego świata.
 • Muzeum Wsi Kieleckiej – mieści się w zabytkowym Dworze Laszczyków. Prezentowane są tu głównie wystawy czasowe. Należący do muzeum park etnograficzny (skansen) znajduje się w pobliskiej miejscowości Tokarnia.
 • Muzeum Pamięci Narodowej – budynek mieszczący muzeum służył w latach 1939–1956 jako więzienie. Podczas wojny znajdował się tu obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych. Po wkroczeniu wojsk sowieckich osadzani byli tu Polacy zsyłani później w głąb ZSRR. Do 1956 gmachem zarządzał UB.
 • Skarbiec Katedralny – znajduje się na zakrystii bazyliki katedralnej. Zgromadzono tu cenne dzieła sztuki sakralnej, m.in. rękopisy z XIV-XVI w., naczynia i szaty liturgiczne, inkunabuły oraz starodruki.
 • Muzeum Diecezjalne – nowo powstałe Muzeum Diecezji Kieleckiej znajdujące się na tyłach gmachu kurii prezentuje szeroką kolekcję przedmiotów sakralnych, w tym cennych obrazów czy monstrancji.
 • Muzeum Historii Kielc – mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. św. Leonarda w ścisłym centrum miasta. Prezentuje dzieje Kielc na przestrzeni wieków.
 • Centrum Geoedukacji – obiekt geoturystyczny – placówka edukacyjno-ekspozycyjna będąca częścią Geoparku Kielce. Znajduje się w granicach rezerwatu Wietrznia prezentuje przeszłość geologiczną Kielc, a szczególnie czasy okresu dewońskiego, kiedy na terenie obecnych Kielc znajdowało się ciepłe morze.

Inne kulturalne miejsca na mapie Kielc

Wzgórze Zamkowe i Instytut Dizajnu, którego celem jest promocja designu i nowatorskich przedsięwzięć z nim związanych. Instytut Dizajnu to także nowoczesne centrum wystawiennicze i konferencyjne. Odbywają się tu liczne szkolenia, wystawy czy spotkania autorskie.

Wzgórze Zamkowe to fragment najpiękniejszego miejsca starych Kielc. Otaczają go perły kieleckiej architektury i jakby dla wytchnienia od natłoku bogactw materialnych – niewielki, ale za to niezwykle urokliwy park miejski.(…) Wzgórze Zamkowe połączyło dwie instytucje o charakterze historyczno-edukacyjnym i kulturalno-artystycznym.

Kielce są zdecydowanie centrum kulturalnym regionu, to tutaj odbywa się większość koncertów i imprez kulturalnych. Kielczanie i turyści mogą uczestniczyć w licznych festiwalach, które odbywają się w ciągu całego roku. Cyklicznie odbywają się festiwale muzyczne m.in.: Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce”, festiwale filmowe i teatralne jak np. Plebiscyt publiczności ‚O Dziką Różę’ oraz eventy takie jak: Kielecki Festiwal Tańca, OFF Fashion, Sabat Czarownic.

Moim skromnym zdaniem mamy kulturalne Kielce 🙂

 

Tak, pisząc ten wpis posiłkowałam się wikipedia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *