Kielce już mają swój Ogród Botaniczny!

Kielce zmieniają się z roku na rok. Nie ma sensu zastanawiać się dzięki komu i kto ma w tym największy swój udział. Takie przepychanki będą obecne już niedługo przy wyborach samorządowych. Dziś jednak warto podkreślić, że Kielce pięknieją i oferują coraz to więcej atrakcji dla mieszkańców regionu.

Kilka słów o tym gdzie i kiedy powstał Ogród botaniczny?

Idea budowy Ogrodu Botanicznego w Kielcach ma już ponad 50 letnią historię. W okresie powojennym bardzo konkretną propozycję budowy w Kielcach ogrodu botanicznego przedstawił prof. dr hab. Zygmunt Czubiński, kielczanin, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Ogrodu Botanicznego UAM. W piśmie z dnia 11 listopada 1966 roku, skierowanym do ówczesnych władz Kielc, pisał m.in. „Projektowany ogród botaniczny, jedyny w województwie obiekt tego rodzaju, nie tylko niewątpliwie spełni swoją rolę społeczną i dydaktyczną ale obrazując m.in. roślinność regionu świętokrzyskiego podniesie jeszcze bardziej walory turystyczne miasta, odznaczającego się pięknym położeniem w krajobrazie„. (źródło: geopark)

Bardzo się cieszę, że po tylu latach udało się zrealizować pomysł, którego prace projektowe sięgają daty moich urodzin. Oj burzliwe były losu ogrodu botanicznego. Tym bardziej cieszy fakt, że już za rok każdy z nas będzie mógł cieszyć się widokiem pięknego ogrodu. Ogrodu, z którego będzie można podziwiać Nasze piękne Góry Świętokrzyskie.

gród botaniczny kielce geopark.jpg

Ogród Botaniczny w Kielcach znajduje się w granicach administracyjnych miasta Kielce, na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka (339 m n.p.m.), u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej. Osią założeń ogrodowych jest zabytkowa ulica Karczówkowska, z murowanymi stacjami Drogi Krzyżowej, przecinająca i dzieląca na odcinku ok. 400 m, teren na dwie nierówne części, większą po stronie południowej – 12 ha i mniejszą – 3 ha, po stronie północnej. (…)

Lokalizacja ogrodu botanicznego na wschodnim stoku wzgórza Karczówka ze spadkiem w kierunku wschodnim i południowym, gdzie różnica poziomów między najwyższym a najniższym miejscem wynosi 20 m, znacznie uatrakcyjnia walory przyrodnicze i krajobrazowe tego miejsca. Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich, z Pasmem Dymińskim na planie pierwszym. (źródło: geopark)

Fotorelacja z Jesiennych Dni Otwartych Ogrodu Botanicznego

20-21.X.2017 r.

W miłym towarzystwie Kingi prowadzącej blog Po prostu mama, miałam okazję podziwiać postępujące parce budowlane. Organizatorzy Dni Otwartych nie przewidzieli takich tłumów. Podczas dwóch dni Ogród odwiedziły setki osób. Zasługę w tym zapewne miała piękna pogoda, która w sobotnie popołudnie i mnie rozpieszczała. Ochom i Achom nie było końca. O tym, że uwielbiam naturę i piękne krajobrazy chyba każdy już wie (zboczenie zawodowe, absolwentka geografii się kłania). Na każdym kroku zachwycało mnie piękno Ogrodu Botanicznego, który tak naprawdę dopiero się kształtuje. To, co będzie, gdy ogród ukaże mi się w całej okazałości np. wiosną!?

Utwardzone alejki, wydzielone ścieżki i miejsca na odpoczynek. Piękne róże, niesamowicie muszą pachnąć, gdy wszystkie na raz odkrywają swoje piękno. Ciekawe ilu chłopaków będzie ukradkiem zrywało kwiaty dla swoich ukochanych, gdy na randkę wybiorą się właśnie tam ?! A w Ogrodzie jest wiele takich smaczków jak, chociażby kwiaty nasturcji. Ciesze się, że dałam się namówić i zjadłam jeden żółty kwiat (no dobra dwa). W smaku przypomina ostrą rzodkiewkę. Mniam

O tym, co jest wspaniałego w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach, przekonacie się niebawem, a teraz zapraszam na fotorelację. Miłego zwiedzania 🙂

Ogród Botaniczny w Kielcach 1 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 2 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 4 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 5 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 31 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 3

Ogród Botaniczny w Kielcach 6 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 7 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 8 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 9 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 10 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 11 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 13 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 14 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 15 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 17 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 22 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 23 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 24 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 25 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 26 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 27 live4live.pl

Ogród Botaniczny w Kielcach 28 live4live.pl

 

Ogród Botaniczny w Kielcach 29 live4live.pl

 

Ogród Botaniczny w Kielcach www.live4live.pl.jpg

Będzie mi miło gdy polubisz mnie na  images (2) bądź

zaobserwujesz mój profil na   images (1)

 

PS. Nie jestem z Echa Dnia gdyby ktoś znów pytał 🙂 Działam na własny rachunek i na własnych zasadach. Zdjęcia są mojego autorstwa i nie radzę zapożyczać ich bez zgody oraz oznaczenia źródła.

3 thoughts on “Kielce już mają swój Ogród Botaniczny!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *