Hubertus Sarmacki w Oblęgorku Anno Domini 2017

Nie raz podkreślałam, że nie potrafimy doceniać tego, co mamy w najbliższej okolicy. Cudze chwalimy, swego nie znamy! Te słowa to szczera prawda. Gdy mieszkałam w Busku-Zdroju nie potrafiłam dostrzec piękna parku zdrojowego, które doceniali turyści. Nie odnajdywałam w tym nic szczególnego, ponieważ widziałam go na co dzień. Dlatego też dziś staram się chwalić, to co jest na wyciągnięcie ręki, jak tytułowy Oblęgorek.

Hubertus Sarmacki

to o nim dziś mowa przy relacji z wydarzenia, jakie miało miejsce w ubiegłą niedzielę. Jednak w tle jest przepiękna historia, bo historia człowieka, który wszyscy znają, a na pewno kojarzą z lekcji języka polskiego. Mowa o Henryku Sienkiewiczu!

Mieszkańcy Kielc i okolic mają to niebywałe szczęście, że na niedzielne wycieczki mogą się wybierać do tak pięknych miejsc, jakim jest Oblęgorek. W tym roku jest to miejsce szczególne również dla mnie.  1 stycznia 2017r. to właśnie ta niepozorna miejscowość stała się celem pierwszej wycieczki w Nowym Roku. Mimo chłodu i Sylwestrowego zmęczenia wraz z przyjaciółką i Natalką odwiedziłyśmy Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Wierzycie w przesądy i przeznaczenie?! Ja (w wybrane) tak! Jednym z nich jest znany mi i powtarzany przez moją mamę przesąd o tym, że pierwszy dzień roku jest wyznacznikiem tego, co będzie się działo przez kolejne miesiące. Właściwie brzmi to tak,  „Nowy Rok jaki, cały rok taki”. Jest to przysłowie polskie, które podkreśla , że „radośnie spędzony dzień Nowego Roku wróży całoroczną pomyślność”.

Wracając do Hubertusa. Wiecie bądź słyszeliście, co to jest i o co chodzi?!

Hubertus to nic innego jak święto myśliwych, jeźdźców i „ludzi lasów” czyli leśników. Jest to wydarzenie organizowane przez myśliwych na początku sezonu polowań jesienno-zimowych, a przez jeźdźców na końcu sezonu. Hubertus to nazwa wywodząca się od imienia patrona myśliwych i jeźdźców, czyli od Świętego Huberta.

1

1Hubertus sarmacki 2017

4Hubertus sarmacki 2017

6Hubertus sarmacki 2017

5Hubertus sarmacki 2017

2Hubertus sarmacki 2017Hubertus sarmacki 2017

7Hubertus sarmacki 2017

8Hubertus sarmacki 2017

 

Sienkiewicz w Oblęgorku nadal króluje

Oj króluje i to jak. Na Hubertusie Sarmackim gdzie nie spojrzeć tam Sienkiewicz. Które to już pokolenie potomków słynnego pisarza, który w 1900r. otrzymał od społeczeństwa polskiego na 25- lecie pracy literackiej majątek w postaci dworku w Oblęgorku. Dziś to miejsce stanowi niesamowity oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Warto zwrócić tu uwagę na nowoczesność tego miejsca, które zaskakuje pomysłami na eksponowanie pamiątek po znanym Polaku.

 

dworek w oblęgorku

Wszystkie zdjęcia mojego autorstwa. Jeżeli się Tobie podobają i masz ochotę udostępnić dalej, to proszę o podanie źródła. Dziękuję 🙂

Po takiej dawce przyjemności czym prędzej wybiorę się na lekcję jady konnej do Ośrodka Rehabilitacyjno – Wypoczynkowego Polanika. Pamiętacie jak pisałam o tym, że warto brać udział w konkursach?! W tym akurat przypadku akurat wytańczyłam voucher 🙂

 

Będzie mi miło gdy polubisz mnie na  images (2) bądź

zaobserwujesz mój profil na   images (1)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *