Kielce czarują w czasie ferii. Zima w mieście 2018.

Długo wyczekiwany odpoczynkowy dla dzieci, czyli ferie to nie lada wyzwanie dla ich rodziców i opiekunów. Zima w mieście przeraża wielu mieszkańców. Zaplanowany jak dotąd każdy dzień, w którym wszystkie nasze działania wiązały się z zawiezieniem dziecka do szkoły czy przedszkola, a później pochłonięciu się pracy, legł w gruzach. Wielu z nas zastanawia się teraz co zrobić podczas dwu tygodniowego odpoczynku od szkoły. Jak zapewnić dziecku opiekę? Jak zorganizować czas dziecku? Jak pogodzić pracę, by móc spędzić z dzieckiem, choć tydzień podczas zimowych szaleństw ? Na te i inne pytania postaram się zaraz odpowiedzieć.

Świętokrzyskie Czaruje

O tym, że w Kielcach i całym woj. świętokrzyskim mamy mnóstwo atrakcji, pisałam już wielokrotnie. Zgodzisz się zapewne z powiedzeniem „cudze chwalicie, swego nie znacie”. My Polacy już tak mamy, że doceniamy głównie to, czego mieć nie możemy. Postaram się zatem zachęcić Cię do zainteresowania się najbliższą okolicą, by w pełni wykorzystać nadchodzące ferie.

Z czym kojarzą się Tobie Kielce?

Pierwsza myśl to pewnie Liroy, scyzoryki i betonowe miasto. Dziś powalczę z tym stereotypem, by w przyszłości Twoja pierwsza myśl po usłyszeniu nazwy Kielc była przyjemna. Nie będę tu dziś pisać o czynnikach społeczno-gospodarczych, ale o tych walorach turystycznych, których inne miasta mogą nam pozazdrościć.

Gdy słyszę nazwę Kielce, widzę piękne rezerwaty przyrody, widzę możliwości, jakie mają nasze dzieci, dzięki instytucjom wspierającym rozwój małego człowieka (w tym Energetyczne Centrum Nauki, Uniwersytet Dziecięcy, Centrum Nauki Leonardo da Vinci). Widzę także pozytywnie zakręconych ludzi, którzy tworzą lokalne społeczności, małe i większe przedsiębiorstwa, tworzą produkty regionalne, z których powinniśmy jako mieszkańcy być dumni.

Zima w mieście Kielce 2018

Atrakcje na nadchodzące dwa tygodnie odpoczynku od szkoły, zainteresują zarówno tych młodszych, jak i starszych uczniów. Warto zwrócić uwagę, że miasto Kielce przygotowało informator Zima w mieście 2018. Propozycji jest mnóstwo, jednak ja postaram się wybrać te, z których sama, a raczej moja córka Natalia z chęcią by skorzystała. Analizując Informator, mogę stwierdzić, że o wielu możliwościach spędzania aktywnie i kreatywnie czasu z dzieckiem, nie wiedziałam. Zanim jednak przejdę do informatora, chciałabym przypomnieć o atrakcjach, które są mi dobrze znane.

 

 

1. Energetyczne Centrum Nauki

Dla mnie bezkonkurencyjnie najlepsze miejsce w Kielcach, by spędzić czas z dzieckiem. Kto jeszcze nie był, powinien koniecznie wybrać się na zwiedzanie Centrum. Możliwości spędzenia tu wolnej chwili jest mnóstwo: udział w warsztatach (np. z bańkologii czy programowania z Photonem), poznawanie świata nauki poprzez energetyczną wystawę czy projekcja filmów w 3D. Nie można również pominąć kolejnej atrakcji, jaką jest Energetyczny Ogród Doświadczeń. Co prawda jest to atrakcja na zewnątrz, jednak przy bezchmurnym niebie, przy asyście słońca, można tu nawet zimową pora spędzić miło i energetycznie czas.

W czasie ferii w ECN odbywać się będą dwa warsztaty w laboratorium “Generator mocy” tj. Naukowy KingSajz i 206 kości oraz jak zwykle będzie można zwiedzać wystawę. Wizyta w tym miejscu gwarantuje Wam, że nie będziecie mieć już kłopotu, z odpowiedzą na poniższe pytania, ciekawych świata dzieci.

Czy da się zmniejszać przedmioty? Jaką wyporność ma ziemniak? Po co nam szkielet?

Warsztat Naukowy KingSajz czy 206 kości?! Odpowiedz jest jedna! Warto wybrać się na oba warsztaty.

2. FlySky czyli wyjątkowy Park Rozrywki

Niedawno otwarty Park Rozrywki FlySky, który zachęca do aktywności fizycznej. Co prawda nie widzę, żeby na ferie zostały zaplanowane jakieś specjalne atrakcje, uważam jednak, że Park Rozrywki ma i tak sporo do zaoferowania. Obiekt przeznaczony jest dla dzieci, jak i dla dorosłych, więc czas tu spędzony będzie na maksa wykorzystany.

Park charakteryzują nieograniczone pokłady rozrywki i mnóstwo  atrakcji przystosowanych zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów, a także jeden z najciekawszych zestawów trampolin w Polsce z mnóstwem możliwości:Arena główna, Baseny z gąbkami, Ścieżka trampolinowa, Dodgeball, Cageball, Walka gladiatorów, Lina do chodzenia , Ścianka wspinaczkowa z zeskokiem do basenu z gąbkami, Tor przeszkód ninja, Airtrack , Strefa parkur, Poduszka powietrzna, Kosze do wsadów, 3 trampoliny dla profesjonalistów oraz miejsce dla najmłodszych, czyli baśniowy plac zabaw. Link do Parku TU

3. Ferie z j. angielskim w Funky English Studio Językowe

Ten, kto w czasie ferii nie chce na zbyt długo rozstać się z nauką ulubionego języka angielskiego, może skorzystać z oferty, jaką dla dzieciaków ma Studio Językowe Funky English.

Pokażemy dzieciom jak stosować angielski w ich codziennym życiu, w grach, pracach plastycznych, w gotowaniu, i codziennej zabawie z rówieśnikami. Pracujemy tak, jak dzieci lubią najbardziej ????????‍♀⛷?‍♀⚽??

W Funky English odbywać się będą przeróżne zimowe eksperymenty, uczestnicy będą mogli pograć w gry planszowe, ale i podwórkowe z językiem angielskim w tle. Patrząc na nazwy warsztatów, trzeba przyznać, że podczas ferii zapowiada się ciekawe wydarzenie kulturalne. Nauka poprzez zabawę, czyli to co lubię najbardziej.  Więcej informacji znajdziecie pod linkiem TU


4. Centrum sportowo- rekreacyjne STADION

Jak zima to zimowe szaleństwo na stoku. Mieszkańcy Kielc mają to niesłychane szczęście, że nie muszą wyjeżdżać daleko w góry, by pojeździć na nartach, snowbordzie czy sankach. Przecież my 365 dni w roku jesteśmy w górach, do tego najstarszych górach w Polsce – Górach Świętokrzyskich

Centrum Stadion zaprasza do skorzystania z lodowiska czy stoku narciarskiego. Świetną opcją są nocne zjazdy, czyli atrakcja dla starszych uczniów. Sama miałam okazję podziwiać widoki podczas zjazdów wieczorową porą. Koniecznie spróbujcie, naprawdę warto. Pełna oferta TU

 

5. Ośrodek Polanika

Dla osób spoza Kielc, które mają ochotę na zimowe szaleństwo w zorganizowany sposób, polecam pobyt w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym. Polanika oferuje między innymi pełne wyżywienie, wycieczkę do oceanarium, ognisko z pieczeniem kiełbasek, bal karnawałowy dla dzieci czy bogaty program animacji. Spacer w leśnym zaciszu, przejażdżka konno czy obcowanie z różnymi zwierzętami w Ośrodku to kolejne atrakcje, zachęcające do poznania tego cudownego miejsca, które stworzone jest przez z ludzi z pasją i misją. Pełna oferta pobytu pod linkiem TU 

Więcej o atrakcjach w Kompleksie Świętokrzyska Polana możesz przeczytać we wpisie Cudne świętokrzyskie !

Płatnych atrakcji w czasie ferii jest mnóstwo. Nie sposób je wszystkie wymienić, dlatego też zostawiam Ci pole do popisu, byś mogła wybrać dla siebie idealne atrakcję. Informator Zima w Mieście 2018r. ukazuje mnóstwo wspaniałych warsztatów, wycieczek, pokazów.

 

Tu warto powrócić do Informatora, w którym znajdziemy wykaz imprez organizowanych w ramach akcji „Zima w mieście 2018”. Znajduje się tu oferta instytucji kultury i innych jednostek, przedstawione są tu możliwości spędzenia czasu, jakie oferują lokalne świetlice, stowarzyszenia oraz kluby sportowe.

Każde dziecko znajdzie coś dla siebie, najciekawsze propozycje moim zdaniem to:

I tydzień ferii 12-18.02.2018r.

Dom Kultury Zameczek przy ul. Słowackiego 23 zaprasza w dniach 12-15.02.2018r. na zimowe bezpłatne warsztaty taneczne w rytmie: disco, funky, hip-hopu dla początkujących (od 7 lat), latino (od 15 lat), breakdance  i hip hop (od 12 lat).

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na ferie w Nurcie Historii. 13.02.2018r. odbędzie się specjalny pokaz filmu „Islandia”, która przedstawia niezwykłe historie Polaków mieszkających w Islandii.  15.02.2018r.  odbędą się warsztaty teatralne z „Pegazem”

Wzgórze Zamkowe dla dzieci od lat 7 oferuje warsztaty pt. „Szacuneczek dla zabaweczek” w dniu 10.02.2018r. Dzieciaki wraz z rodzicami będą mogły „wskrzesić” swoje ulubione zabawki i dać im nowe życie. Udział w warsztatach jest możliwy po uprzednim wysłaniu zdjęcia zabawki do reperowania na adres wlasnoreczni@zamkowa3.pl.

II tydzień ferii 19-25.02.2018r.

Kielecki Teatr Tańca  zaprasza na warsztaty taneczne, które odbywać się będą w siedzibie szkoły przy pl. Konstytucji 3 maja. W dniach 19.02-22.02.2018r. dzieciaki będą mogły za darmo podszkolić techniki taneczne jak: jazz, modern jazz, broadway jazz, balet jazz, latin jazz, funky jazz, hip hop, salsa, taniec klasyczny i disco. Szczegółowe informacje od 12.lutego w KTT.

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na ferie w Nurcie Historii. 20.02.2018r.  poznamy losy legendarnego dowódcy AK działającego na Kielecczyźnie w „Micie o Szarym” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. 22.02.2018r.  odbędą się warsztaty teatralne z „Pegazem”

Wzgórze Zamkowe dla dzieci w wieku 10-14 lat oferuje warsztaty pt. „Projekt Ruch”.  Będzie to cykl warsztatów w dniach 19-23.02.2018r., podczas których poruszane będą zagadnienia takie jak: projektowanie sprzętów treningowych czy wykonywanie i zabawa równymi przedmiotami.

Przez całe ferie

Centrum Geoedukacji oferuje zajęcia dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych, jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (zajęcia w środy i piątki). Oczywiście, że skorzystamy z okazji, by dowiedzieć się wszystkiego na tematy: Przepuść mnie…skało!, H2O na tapecie, Wkoło jest wesoło. Układ Słoneczny, Od dinozaura do ptaka (propozycja indywidualna). Dla grup zorganizowanych od 13.02-23.02.2018r. możliwe jest zwiedzanie Galerii Ziemi wraz z kinem 5D.

Już nie mogę doczekać się na te warsztaty, mając zwartą grupę dzieciaków przedszkolaków i ich aktywnych mam, już wiem, że będzie to No.1 nadchodzących ferii.

Koniecznie wypróbuje wariant interaktywny, który daje możliwość doświadczania ekspozycji w formie gry edukacyjnej. Tematem może być wedle uznania: geologiczna gra wielkoformatowa, warsztaty szlifierskie bądź warsztaty paleoplastyczne. rezerwacje@geopark-kielce.pl

Świetlica Wspierająco – Integracyjna „PLUS” przy ul. Żeromskiego 36 oferuje mnóstwo ciekawych zajęć przez całe ferie. W ofercie są zorganizowane zimowe spacery, warsztaty plastyczne, turniej gry w warcaby, warsztaty naukowe „Eksperymentujmy z PLUSEM”, zwiedzanie ekspozycji „Przyroda lokalna i charakterystyczna dla Puszczy Świętokrzyskiej„. Dla miłośników służb mundurowych Komenda Straży Miejskiej w Kielcach przygotowała zajęcia „STOP dla nudy”, podczas których będzie można zwiedzić siedzibę Straży Miejskiej, poćwiczyć pod okiem mundurowych czy spotkać się z Komendantem. Ten, kto marzy o wizycie w Radiu, będzie miał okazję zwiedzić studio Radia eM. W ramach pobytu w Wojewódzkim Domu Kultury możliwe będzie zwiedzanie zabytkowych podziemi oraz warsztaty plastyczne.

Ferie dla każdego

Mnóstwo atrakcji oferuje również Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Koziej 10a. Nie sposób jest w tej chwili przedstawić wszystkie ciekawe propozycje. Odbędą się m.in. castingi do Teatru im. St. Żeromskiego na dziecięce role teatralne. Mnie osobiście interesuje drugi tydzień ferii, dlatego też na pewno skorzystamy z Natalią z : Pleneru Fotograficznego na Kadzielni (zajęcia otwarte – spotkanie MDK o godz 13.00 w dniu 19.02.2018r).  Zajęcia warsztatowe pt.”Magia mody” 22.02.2018r. o godz 10.00.

Miasto Kielce dla naszych dzieciaków przygotowało również mnóstwo atrakcji sportowych. Dla miłośników sportów wodnych idealnym rozwiązaniem jest  skorzystanie z darmowej nauki pływania czy darmowych wejść na kieleckie pływalnie. Nie zapominajmy jednak o zimowym szaleństwie na lodzie. Lodowisko przy ul. Szczecińskiej 1 zaprasza na darmowe wejścia w godz. 10:00-12:00 wszystkie dzieci i młodzież.

LINK do INFORMATORA

Przygotowanego przez Wydział Kultury, Sportu i Promocji Miasta Kielce

Sporo tego, więc warto zacząć planować ferie z kalendarzem. Wyżej przedstawione atrakcje to tylko część wybranych przeze mnie. Zachęcam do pobierania Informatora, by móc kreatywnie i aktywnie zaplanować ferie.

Podziel się tymi atrakcjami z innymi. Udostępniając ten post, dajesz możliwość poznania innym mieszkańcom woj. świętokrzyskiego oraz oferty na nadchodzące Ferie 2018.

Życzę udanej zabawy i do zobaczenia w Kielcach.

 

 

3 thoughts on “Kielce czarują w czasie ferii. Zima w mieście 2018.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *