Cudne Świętokrzyskie – Szydłów

Polskie Carcassonne, czyli Szydłów, to kolejne miasteczko w województwie świętokrzyskim, w którym można spędzić miło dzień. W drodze na Chańczę, będąc w okolicy Staszowa bądź Buska-Zdroju warto wybrać się do stolicy śliwki, czyli do Szydłowa. 

Szydłów położony jest na Pogórzu Szydłowskim stanowiącym formę przejściową pomiędzy Górami Świętokrzyskimi a nizinną Niecką Połaniecką. Tereny miejscowości wchodzą w skład Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Szydłów znany jest mieszkańcom woj. świętokrzyskiego z organizowanego tu Święta Śliwki. W tym roku odbędzie się ono w dniach 4-5 sierpnia.

 

Kalendarium

  • 28 listopada 1408 r. Władysław Jagiełło nadaje wsiom Małkowice i Czerlany prawo magdeburskie.
  • 12 czerwca 1533 r. Zygmunt I Stary zawiadamia, że przeglądnął i uznał za wiarygodne zapisy swoich poprzedników na rzecz przodków Ottona z Chodcza na wsiach Korlyązycze.

Ciekawostki

  • Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) z dnia 15.12.2017 na obszarze wsi Szydłów znajduje się 22 zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
  • Według danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP) z dnia 30.06.2017 na obszarze wsi Szydłów znajdują się 2 formy ochrony przyrody: Chmielnicko-Szydłowski – obszar chronionego krajobrazu, Pomnik przyrody.

 

Zabytki:

  • Średniowieczny zespół miejski, zachowane na długości 700 m mury obronne z blankami i strzelnicami z XIV w. Z trzech prowadzących do miasta bram zachowała się Brama Krakowska z XIV w., której górne kondygnacje zostały przebudowane w XVI w. w stylu renesansowym.
  • Farny Kościół pw. Świętego Władysława z XIV w.
  • Gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych z przełomu XIV i XV w.
  • Zamek królewski z XIV wieku, przebudowany w XVI w. Główny budynek zamku usytuowany w jego południowo-zachodniej części jest zrujnowany. Na północ od niego znajduje się tzw. Skarbczyk wzniesiony w XVI w. w miejsce obronnej baszty. Obecnie mieszczą się w nim biblioteka i muzeum regionalne (zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne). Do wnętrza kompleksu prowadzi brama wjazdowa z początku XVII wieku. Mury obronne z blankami zostały zrekonstruowane w XX w.
  • Ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha z początku XVI w. w dawnym Przedmieściu Opatowskim.
  • Późnorenesansowa synagoga z XVI w. Wewnątrz znajduje się zachowany aron ha-kodesz. Obecnie w synagodze mieści się muzeum z eksponatami związanymi z kulturą żydowską. Są to m.in. przedmioty i księgi religijne.

 

Brama Krakowska w Szydłowie

Muzeum w Szydłowie

Synagoga

 

 

Sala tortur

 

Lubimy wycieczki po regionie, dlatego będzie ich coraz więcej. Chcesz zobaczyć co można znaleźć w Chrustach koło Zagnańska? Zajrzyj Cudne świętokrzyskie. 

Polecam też: Cudne świętokrzyskie – Bodzentyn

 

1 thought on “Cudne Świętokrzyskie – Szydłów”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *