Artystyczna dusza Kielc – Amfiteatr Kadzielnia

Każde miasto ma swoją wizytówkę, miejsce charakterystyczne, które je identyfikuje. Moje miasto czyli Kielce, również ma taki punkt na swojej mapie atrakcji. Tym miejscem jest Kadzielnia i „amfiteatr wśród skał”. Poznajcie dziś Rezerwat Kadzielnia, którego wizytówką jest Amfiteatr Kadzielnia.

Rezerwat Kadzielnia

to miejsce niepowtarzalne i odpowiednie na każdą porę roku, sezon na spacery nigdy się tu nie kończy. Zimą, jest tu raj dla miłośników wspinaczki górskiej z racji tworzonego tu lodospadu. W sezonie wiosenno-letnim można eksplorować unikatowe jaskinie. I kto by pomyślał, że Kielce oferują takie atrakcje w samym centrum miasta.

źródło zdjęc lodospadu : radio em kielce

 

Na terenie rezerwatu Kadzielnia, można obserwować liczne zjawiska krasowe, m.in. jaskinie i schroniska skalne. Sama miałam okazję wybrać się na wycieczkę na skałkę geologów czyli kulminacyjny punkt rezerwatu w formie ostańca. To tu można obserwować stanowiska niezwykle cennych samieniałości zwierząt morskich sprzed 350 mln lat – koralowców, stromatoporoidów, trylobitów czy ryb pancernych. Geologia to coś co uwielbiałam już na studiach, teraz każdego dnia mogę obcować z geologią i geografią 🙂 Musze przyznać, że dzięki dostarczonym mi emocją podczas wędrówki na sam szczyt Skałki Geologów, jeszcze bardziej pokochałam Kieleckie rezerwaty.

Kadzielnia to także system jaskiń o łącznej długości 392 m i różniccy wysokości między najniższym, a najwyższym ich punktem wynoszącej 22 m.

System jakiń obejmuje jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę – jest najdłuższą i najgłębszą jaskinią położoną na terenie Kielc. Chętni na podziemne wycieczki, mają do dyspozycji trasę o długości 120 m, gdzie można podziwiać różne formy rzeźby krasowej. Kieleckie rezerwaty to główne atrakcje kieleckiego Geoparku, który już niebawem zachwyci nas również Kieleckim Ogródem Botanicznym.

źródło: Geopark 

Kielce dla mnie to przepiękne miasto, które pozwala mi – Pani Geograf, cieszyć się bliskością natury, a jednocześnie doświadczać miejskiego zgiełku, który uwielbiam. Zarówno w dzień, jak i w nocy odkrywam piękno tego miasta. Jak ja to mówię: „Kielce są jak scyzoryk, jest tu wszystko czego potrzebujesz”.

Amfiteatr Kadzielnia

to miejsce spotkań natury i kultury. To niepowtarzalny krajobraz i scena muzyczna w jednym. Wróćmy jednak do początku, czyli lekcja historii. Co to właściwie jest amfiteatr?

Jak mówi wikipedia, „amfiteatr to odkryta arena o kształcie elipsy lub koła, otoczona – najczęściej wznoszącymi się schodkowo – rzędami siedzeń dla widzów i przeznaczona do publicznych pokazów m.in. walk gladiatorów, walk z dzikimi zwierzętami”

W Kielcach amfiteatr ma przyjemniejsze zastosowania, dostarcza emocji, rozrywki, bez rozlewu krwi. To tu w Amfiteatrze Kadzielnia, odbywają się największe widowiska artystyczne w Polsce. To tu jest artystyczna dusza miasta.

Najpiękniejszy amfiteatr w Polsce.

Amfiteatr Kadzielnia to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, a z pewnością w Kielcach. Usytuowany jest na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej, wśród skał i jaskiń; pomieści aż 5,5 tys. widzów. Dawny kamieniołom dziś zamienia się w zaczarowany plan wydarzeń kulturalnych w Kielcach, do których przyjeżdżają najznakomitsi artyści, zespoły muzyczne oraz przede wszystkim rodziny z całej Polski. Odbywały się tu festiwale takie jak Sabat CzarownicHarcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej czy Świętokrzyska Gala Kabaretowa. W tym roku odbędą się tu również koncerty juwenaliowe, a przede wszystkim spektakl Kieleckiego Teatru Tańca czyli Alicja w Krainie Czarów.

Zobacz mój samodzielnie zmontowany film o Kadzielni, jestem z niego mega dumna:)

Historia rezerwatu Kadzielni na starej fotografii

Konkurs

Na miłośników widowisk artystycznych w pięknym miejscu jakim jest Kadzielnia, mam przyjemność podarować jedno podwójne zaproszenie na widowisko taneczne roku tj. „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca.

 1. Zadanie konkursowe „Powiedz jakie jest twoje ulubione miejsce, bądź jakie miejsce chciałabyś zobaczyć w Kielcach. Możesz dodać swoje zdjęcie w tym miejscu i pokazać je innym”.
 2. Koniecznie oznacz swój komentarz pod postem konkursowym hastagiem #zaczarowanydziendziecka
 3. Konkurs odbywa się na profilu facebokowym @Live4Livepl.
 4. Konkurs trwa od 21.04.2018r (od godz. 10.00) – publikacja postu konkursowego – do 30.04.2018r. do godz 10.00 
 5. Wyniki konkursu 30.04.2018r. o godz 12.00
 6. Komentarz, który otrzyma najwięcej reakcji wygrywa, a  jego autor otrzymuje imienne zaproszenie na przedstawienie z okazji dnia dziecka już 01.06.2018r. o godz 19.30 w Amfiteatrze Kadzielnia.
 7. Zaproszenie zostanie wysłane pocztą na wskazany przez laureata konkursu adres
 8. Nie zapomnij o konkursie, już teraz kliknij Lubię to!

Alicja w Krainie Czarów

Piękne Kieleckie Rezerwaty znajdziesz też na moim Instagramie 🙂

3 thoughts on “Artystyczna dusza Kielc – Amfiteatr Kadzielnia”

 1. Bardzo fajna propozycja spędzenia czasu z dziećmi. Super motywujący może być również KONKURS, w którym można zdobyć bilety.

  Jeszcze nigdy nie byłam na Kadzielni na żadnym wydarzeniu, zapewne to będzie niezwykłe. Bardzo mi się podoba ten pomysł na wydarzenie z okazji Dnia Dziecka. Z przyjemnością spędzę ten czas z moimi synami w takim artystycznym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *