13 Powodów sezon 2 – recenzja serialu

Wielokrotnie w życiu doświadczyłam niesprawiedliwej oceny. Doświadczyłam hejtu i nienawiści od osób, wydawalo by się, bliskich. Wiem jak jedna osoba, która ma siłę i chęć zemsty, może zniekształcić rzeczywistość i przeciwstawić ludzi przeciw tobie. Wiem również jak bardzo boli niesprawiedliwe ocenianie. Dorośli ludzie potrafią zgotować sobie straszny los, ja już  to wiem. Młodzież potrafi jednak być jeszcze gorsza, bo ma władzę nad jednostką, żyjąc w stadzie. Dobrym, a raczej przerażającym przykładem tego jak można zniszczyć drugiego człowieka jest serial „13 powodów”. Drugi sezon to walka o sprawiedliwość i o godność.

Czy jest to walka wygrana? Czy sprawiedliwości stanie się za dość? Czy oprawcy zostaną ukarani? Na te i inne pytania odpowiem dziś na blogu.

13 powodów 

Pierwszy sezon serialu opowiadał historię Hannah Baker. Serial przedstawiał 13 powodów dla których dziewczyna popełniła samobójstwo. Jakie to były powody, przeczytasz we wspisie:  13 powodów – musisz je znać!!!

Hannah Baker

Jakie problemy porusza 2 sezon serialu 13 powodów?

#1 Walka o sprawiedliwość

Drugi sezon 13 powodów to przede wszytskim historia walki o sprawiedliwość. Załamana mama Hanny walczy o godność i dobre imię córki. Kobieta przede wszystkim chce żeby szkoła do której z zaufaniem „oddała” córkę, poniosła konsekwencję braku nadzoru nad młodzieżą.

Szkoła powinna uczyć dzieci dobrych zachowań. Co prawda każdy zdaje sobie sprawę, że dzieciaki są różne, pochodzą z innych środowisk, mają różne problemy i są inaczej wychowywane przez rodziców.

Ciężko mi się odnieść do tego co teraz może spotkać młodzież, jednak wspominając czasy szkolne przypominam sobie twarze osób, które próbowały zastraszać i obrażały. Widzę sytuację, w których mocniejsi niszczyli słabszych, dokuczali i obgadywali. Strach przyznać, że często to dziewczyny były tymi oprawcami. Dziś mogę się cieszyć, że w czasach podstawówki, gimnazjum czy liceum media społecznościowe nie były obecne w moim życiu. Nawet nie chcę sobie wyobrażać co muszą czuć dzieciaki, których „śmieszne” czy obraźliwe fotografie krążą po sieci.

Wracając jednak do serialu, mama samobójczyni, za wszelką cenę walczy o poznanie prawdy. Szuka winnych i całą uwagę zwraca na szkołę Liberty High, w której młodzież ustanawia swoje prawa.

Nauczycielom, psychologowi czy trenerowi wydaje się, że wszystko w szkole jest w porządku. Nagle nikt nie widzi przemocy, napaści seksualnych, zastraszania, wołania o pomoc. Pieniądze rządzą szkoła, a raczej rodzice bogatego ucznia. Ucznia, który jest oprawcą i „szefem” bandy sportowców, a raczej przestępców.

Podobny obraz

fot. express.co.uk

Nierówna walka, to zazwyczaj przegrana walka.

Taka jest niestety rzeczywistość, nie wygrywa prawda i dobro, lecz kłamstwo i pieniądze. Serial przedstawia dzisiejsze realia. Nawet najgorszy oprawca wyjdzie na wolność, jeżeli ma dobrych prawników, dla których nie ważna jest prawda, a wygrana i wynagrodzenie. Zawsze mnie to dziwiło, że są ludzie, którzy pracują dla przestępców i zwyrodnialców.

Dlatego tak straszna i smutna jest historia Jessici i innych dziewczyn, nie tylko ze szkoły Liberty High.

 

#2 Przemoc seksualna

Była, jest i będzie. Tego nie da się ukryć. Zawsze znajdzie się silniejszy, który będzie czuł się Panem i Władcą. Dziś już wiemy, że przemoc seksualna przybiera różne formy (wg przemoc.gov.pl):

  • zgwałcenie
  • wykorzystanie bezradności
  • nadużycie stosunku zależności
  • molestowanie seksualne
  • przemoc seksualna w związku
  • przemoc seksualna wobec dzieci

Tak wiele mówi sie o tym problemie. Tak wiele chce się zrobić. Jednak, ten kto miał do czynienia z którąś z powyższych form przemocy seksualnej wie, że pomocy niestety zazwyczaj nie ma.

Wystarczy tylko wrócić do serialu „13 powodów”. Po obejrzeniu drugiego sezonu mam wrażenie, że prawie każda dziewczyna ze szkoły Liberty została skrzywdzona. Banda szkolnych osiłków, zastraszała wszytskich. Banda osiłków dowodzona przez bogatego chłopaka, może zrobić wszytsko, bo czują się i są bezkarni.

fot. popsugar.com

Historia Jessici, zgwałconej podczas imprezy we własnym domu, pokazuje że ofiary mają prawo bać się walczyć o sprawiedliwość. Gdy kobieta wyzna co się stało, zostaje przede wszytskim pytania: Czy aby na pewno to był gwałt? A może tego chciała? Przecież była pijana to może nie pamieta, że tego chciała!

 

13powodow sezon 2 plakat

fot. moviesroom.pl

A co powinna powiedzieć dziewczyna oprawcy Bryce Walkera, czyli Chloe która na własne oczy zobaczyła fotografię wykonaną podczas gwałtu na niej. Chciała walczyć, ale uległa strachowi. Zdając sobie sprawę z tego co jej chłopak zrobił, dalej jest z nim, dalej spotyka się z gwałcicielem! Jak to można wytłumaczyć?!

Strach, zniewolenie, brak wiary w siebie, niedopuszczenie do myśli że jest się ofiarą?! 

Często słyszymy o różnych historiach, o związkach w których wobec kobiety stosowana jest przemoc. Ona o tym wie, inni o tym wiedzą, ale nic nie można zrobić.

Jednak coś można zrobić!

Można dodawać takim kobietom siły, pomgać im stanąć na nogi, lecz pozwolić by same podjęły decyzję o odejściu.

Serial 13 powodów przedstawia sytuację młodych dziewczyn, które stają się ofiarami. Obrazuje jak zmienia się ich życie, a raczej ich psychika. Czasem kobiety walczą do końca, jednak nie zawsze sprawiedliwość wygrywa. Tak jak wspomniałam wyżej, zazwyczaj wygrywają pieniądze i władza.

Podobny obraz

fot. ecartelera.com

I teraz jak się ma do takich sytuacji, pomoc od różnych instytucji. Przecież dobrze wiemy, że gdy kobieta powie co ją spotkało, to jeszcze ona zostanie napiętnowana przez spoleczeństwo. Jakie to niesprawiedliwe!

Dlatego też nie dziwi mnie sytacja, która kończy 2 sezon serialu, czyli samodzielne wymierzanie sprawiedliwości przez skrzywdzonych.

 

#3 Wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę

Czy sprawiedliwośc istnieje? To kluczowe pytanie. A więc jak mamy ją wymierzać jeżeli nie istnieje!

Każdy z nas ma jakieś przekonania do sytuacji, w której się znajduje. Każdy ma też granice wytrzymałości, gdy widzi bezkarność oprawcy i bezradność ofiary.

Pewnie nie raz chciałaś wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę! 

Takie też sytuacje przedstawione są w serialu. Gdy Clay nie  widzi szansy na wygraną w sądzie przez mamę Hanny i gdy słuszy obelgi na temat swojej ukochanej, chce działać. Bierze broń i chce zlikwidować gwałciciela.

Czy postępuje słuszne? Czy śmierć będzie karą dla oprawcy? Na pewno ulgą dla skrzywdzonych. Jednak to rozwiązanie nie jest dobre. Dlaczego? Bo Clay również był ofiarą szkolnej patologii. Zabójstwo Bryce zrobiło by z niego oprawcę, to on ponisół by konsekwencję nie szkolny oprawca.

Cała sytuacja panująca w szkole powoduje osobiste tragedie. Ci co chcą prawdy są uciszani i gnębieni, jak Tayler Down. Chłopak po tym co przeżył miał prawo się załamać i domagać zemsty. Dobrze, że mimo wszystko miał jeszcze trochę rozsądku.

Postać szkolnego fotografa może stać się tematem kolejnego sezonu, który niewątpliwie się ukaże. Czy będę oglądać?

Oczywiście, że tak.

Znalezione obrazy dla zapytania tyler down 13 reasons why guns

fot. popbuzz.com

Podsumowanie

Uważam, że serial powinien być omawiany na godzinie wychowawaczej, bądź ze szkolnym psychologiem na warsztatach pozalekcyjnych. W wielu szkołach dzieją się przecież różne sytuacje, warto rozmawiać o tych nawet najbardziej drastycznych, by dać oprawcom do zrozumienia jakie są konsekwencje ich czynów. A ofiary powinny znać możliwość obrony.

Nie unikniemy wielu sytuacji, możemy jednak uczyć się na błędach i zapobiegać najgorszemu.

Nauczmy nasze córki reagować na przemoc seksualną, rozmawiajmy o tym co może spotkać dziecko w szkole, nie po to by straszyć, lecz po to by zwracać uwagę na schematy działania.

Nauczymy naszych swoich synów szacunku do kobiet i wrażliwości.

W każdym mieście, w różnych zakątkach świata kobiety, ale i coraz częściej mężczyźni są poddawani przemocy seksualnej. Media tradycyjne wciąż głoszą straszne historie, co świadczy o skali przemocy jakiej możemy doświadczyć.

Tylko przez rozmowę i omawianie tych tragicznych sytuacji, możemy nauczyć dzieci, młodzież czy dorosłych tego jak się bronić, bądź unikać sytuacji, która może doprowadzić do tragedii. Nie zrozum mnie źle, nie chodzi o to by kilkuletniemu dziecku mówić czym jest gwałt i rozmawiać jak z dorosłym. Do każdego wieku można dostosować odpowiedni jezyk, tak by nasze kilkuletnie dzieci bądź młodzież przez przypadek nie zaufały oprawcy.

Nie upilnujemy dzieci na każdym kroku, możemy jedynie dać wskazówki jak się bronić i walczyć o swoją godność.

Warto rozmawiać, by nauczyć się bronić, nawet przed najbliższymi.  Smutna rzeczywistość, jednak lepiej mieć otwarte oczy niż żyć w bańce mydlanej.

Potrafisz rozmawiać ze swoim dzieciem o przemocy, tak by umiało się przeciwstawić oprawcy?  Czy wogóle poruszasz takie tematy i rozmawiasz na temat sytuacji, które wydarzają się w twojej okolicy?

3 thoughts on “13 Powodów sezon 2 – recenzja serialu”

  1. Hej 🙂 Fajnie, że pojawił się ten wpis. Czekałam na niego, ponieważ byłam ciekawa jak odbierasz drugi sezon. Ciekawe jest w twoim wpisie to, że zwróciłaś uwagę na inne aspekty niż ja. Mnie urzekło bardziej indywidualne podejście do każdego z bohaterów i pokazanie ich problemów psychicznych i emocjonalnych. Każdy z nim miał jakąś skazę, traumę, problem z którym często musiał sobie radzić za pomocą specjalistów. To wg mnie było dużym plusem tej serii – odejście od osoby Hanny (która mnie osobiście denerwowała), a skupienie się na innych bohaterach. Pokazało to, że ci oprawcy mają swój punkt widzenia, co sprawiło że historia nie była czarno-biała. Raziła mnie również sama końcówka serialu i zachowanie głównych bohaterów (próba zbawiania świata przez Claya i ratowania kolegi) co do nielogiczności zachowań. Sezon jednak podobał mi się i wg mnie był lepszy od pierwszego 😉

  2. Tak ciekawi mnie jak to się skończy 🙂 im mniej Hanny a więcej pozostałych postaci to dla mnie lepiej. Tyler zaś był dla mnie również ciekawą postacią, która w bardzo dobry sposób pokazuje bolączki amerykańskiego środowiska jakim są strzelaniny w szkołach. Według mnie serial warto oglądać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *