Hannah Baker

13 powodów – musisz je znać!!!

O życiu i byciu tu i teraz można mówić i mówić. Każdy z Nas ma inne doświadczenia, inne plany i innych ludzi wokół siebie. Nigdy nie wiesz tak naprawdę co siedzi w głowie twoich najbliższych, ludzi których myślisz że znasz na wylot.Tak też było w przypadku serialu „13 powodów”. Nie wiem czy go znasz, pewnie nie. Oglądając serial pytałam znajomych czy o nim słyszeli, odpowiedź twierdzącą usłyszałam może jeden bądź dwa razy. Jednak w tym miejscu mogę powiedzieć i polecić Ci żebyś zobaczyła/zobaczył

13 powodów

dla których bohaterka tego serialu odbiera sobie życie. To jest historia jednej dziewczyny, jednak moim zdaniem jest to historia wielu dziewczyn i chłopaków, który każdego dnia przeżywają traumę poprzez zachowania rówieśników.

Drogi rodzicu, droga mamo, drogi tato to może być twoje dziecko.

Twoje dziecko może być OFIARĄ albo KATEM.

 

Retrospekcja

Oglądając kolejne odcinki serialu „13 powodów” bądź jak kto woli „Thirteen Reasons Why” wspominałam moje doświadczenia ze szkoły zarówno z gimnazjum jak i liceum. Nie przeżyłam traumy jak bohaterowie serialu, jednak przypominam sobie wiele sytuacji i mnóstwo twarzy osób, które pełniły określone funkcje w „stadzie”.

Teraz z uśmiechem na twarzy wspominam szkolne „ciasteczka”, chłopaków za którymi uganiały się prawie wszystkie koleżanki. Widzę twarz kolegów i koleżanek, które były wycofane, były tylko tłem dla szkolnych gwiazd i gwiazdeczek. Ja mogę o sobie powiedzieć, że byłam gdzieś pośrodku, choć „karierę” cheerleaderki mam na swoim koncie. Miło wspominam czas gry w piłkę ręczną, wyjazdów na turnieje zarówno piłkarskie jak i cheerleaderskie, szkolne dyskoteki i oczekiwanie na taniec z wybrańcem. Widzę jakby to było dopiero wczoraj, słyszę muzykę i czuje te emocje. Aż mi się ciepło na serduszku zrobiło, że miałam okazję w taki intensywny sposób doświadczać szkoły.

Z czystym sumieniem mogę przyznać, że dobrze spędziłam czas w szkolnej ławce. Spędziłam ten czas na własnych warunkach. Bez telefonu komórkowego w ręce, bez social media, bez złośliwych treści w sieci na swój temat, bez tego co niszczy dzisiejszych młodych ludzi.

Dlatego teraz mogę tylko obawiać się o przyszłość swojego dziecka, które bez wsparcia najbliższych i dobrego przygotowania do przetrwania szkolnej batalii może nie mieć tak dobrych wspomnień jak ja. Rok szkolny coraz bliżej, dla mnie to jeszcze rok bez lęku i strachu. Natalia jeszcze rok spędzi w znanym otoczeniu, jeszcze rok zerówki, ale co będzie dalej. Jak postępować żeby moje czy twoje dziecko nie musiało mieć 13 powodów by odejść. Powodów, które możesz dać jej ty czy ja. Powodów błahych dla dorosłych ale jak ważnych dla rówieśników. Każdy może być jednym z 13 ogniw.

Serial 13 powodów to amerykańska produkcja stworzony przez Briana Yorkeya, wyprodukowany przez Netflix i będący adaptacją powieści Jaya Ashera z 2007 roku o tym samym tytule. Składa się z 13 odcinków.

Serial opowiada o uczennicy szkoły średniej, która popełnia samobójstwo po serii nieprzyjemnych doświadczeń związanych z różnymi osobami ze szkoły. Serial zdobył uznanie krytyków i publiczności za poruszany temat oraz obsadę. Był jednak także krytykowany przez część recenzentów i psychologów za sposób przedstawiania samobójstwa oraz poczucia bezcelowości i bezsensu życia.

Oto lista powodów wg serialu moimi oczami:

1# Brak samooakceptacji

Zadowolenie z siebie i zaakceptowanie swojego wyglądu, pochodzenia czy miejsca zamieszkania to podstawa sukcesu. Jeżeli nie mamy na coś wpływu to po co z tym walczyć. Są przecież rzeczy niezależne od nas jak chociażby rodzina, w której się wychowujemy.  Nasz wygląd czy charakter to coś co możemy wypracować i zaakceptować.

 

Znalezione obrazy dla zapytania 13 powodów

2# Brak poczucia bezpieczeństwa

Wsparcie najbliższych to podstawa równowagi psychicznej. Jak ważna jest rozmowa wie każdy, kto po wygadaniu się odczuwa ulgę. Wyrzuca z siebie wszystkie emocje, bo wie że osoba z którą rozmawia jej nie odrzuci, nie ośmieszy lecz pomoże. Takiego bezpieczeństwa oczekuje każdy, czy to duży czy mały człowiek. Każdy chce wiedzieć że ma gdzie wrócić nawet gdy zrobi coś złego. Każdy chce mieć swój azyl, gdzie wraca w każdej sytuacji czy tej złej czy dobrej

3# Brak przyjaciół

na których możesz naprawdę liczyć. Przyjaciel to ktoś kto nie ocenia, ale rozmawia. Wie kiedy jest nam źle, nawet gdy tego nie mówimy. Przyjaciel to ktoś kto w nocy o północy zadzwoni, przyjdzie bo wie że mamy kłopot i jest przy nas bo chce pomóc. Brak przyjaciela to wielka pustka i ból. To samotność, szukanie akceptacji w obcych, który niekoniecznie chcą dla nas dobrze.

Znalezione obrazy dla zapytania 13 powodów

 

4# Zdrada osób, którym ufasz

powiesz coś w sekrecie nieodpowiedniej osobie, a ta przekaże całemu światu twoje przemyślenia, wątpliwości powoduje, że nie możesz już nikomu zaufać. Boisz się innych, bo wiesz że Cię krzywdzą.

5# Tragedie życiowe

twoje tragedie o których nie chcesz bądź nie możesz mówić bo nie masz komu , nie ufasz przecież już nikomu : gwałt, pobicie, zastraszanie, konflikt z prawem. Wydaje ci się że jest to twój koniec świata. Tragedia nie do ogarniacie, tragedia która tworzy kolejną tragedie. Każdy przechodzi swoje dramaty. Każdy chce mieć w tych dramatach pomoc, czy o to prosi czy nie. Często wołaniem o pomoc nie są słowa a czyny. Wiem o tym doskonale.

Znalezione obrazy dla zapytania 13 powodów

6# Cierpienia młodego Wertera

osoby wrażliwe, które każdą sytuację analizują widząc tylko negatywne rzeczy, moim zdaniem mają trudniej przezwyciężyć swoje lęki. Młody człowiek nie wie jak poradzić sobie z sytuacja, nie może a raczej nie potrafi się otworzyć przed innymi, więc pisze. Pisze do notesu, pamiętnika a czasem nawet blog. Jest w tym wszystkim anonimowy, jednak gdy ktoś wykradnie jego myśli i pokaże światu to dla „młodego Wertera” jest to trauma nie do przeskoczenia i nie do ogarnięcia

7# Nieszczęśliwa miłość

Kochasz kogoś bądź wydaje ci się, że kochasz i jesteś kochany. Ufasz temu komuś, a on cie zdradza. To nie była miłość, ale nie potrafisz pozbierać się by móc zauważyć życzliwą postać w twoim otoczeniu. Nie widzisz kogoś kto kocha i chce kochać. Widzisz tylko zło, całe życie staje w czarnych barwach. Będąc nieszczęśliwie zakochanym i zdradzonym, nie możesz zaufać już na 100%

Znalezione obrazy dla zapytania 13 powodów

 

8# Brak wsparcia, gdy o nie wołamy

Wołanie o pomoc tak jak wspomniałam wcześniej, nie jest tylko wołaniem słowami. Wołasz całym sobą, czynami, gestami czy postępowaniem. Gdy jednak już otworzysz się i mówisz, a nie jesteś rozumiany, nie widzisz chęci twojego rozmówcy do postawienia się w twojej sytuacji, lecz słyszysz tylko ocenianie i pokazywanie twoich błędów, to czujesz że nikt nie jest w stanie Ci pomóc. Bo nie chce pomóc.

9# Brak szczerej rozmowy

Często chcemy coś powiedzieć jednak wahamy się ponieważ nie wiemy jak zareaguje odbiorca. Nie potrafimy rozmawiać o uczuciach, zamykamy się w sobie. A przecież nie możemy wiedzieć czy osoba do której chcemy skierować słowa, nie myśli tak jak my. Może gdyby człowiek nie bał się wyrażać uczuć i mówić o nich otwarcie nie było by tylu tragedii.

Znalezione obrazy dla zapytania 13 powodów

10#  Zbyt duża empatii

Patrzysz na świat oczami innych, patrzysz i rozumiesz „ofiary”, chcesz im pomóc, wręcz robisz wszystko by sprawcę dosięgła sprawiedliwość. Gdy masz tyle empatii, że to Tobie bardziej zależy na znalezieniu prawdy niż skrzywdzonej osobie, to cierpisz jeszcze bardziej niż ofiara. Czujesz niemoc, czujesz że nic nie możesz zmienić. Masz wyrzuty sumienia że jesteś taki mały, taki nieznaczący, taki bezradny.

11# Ośmieszenie w social mediach

Złośliwe zdjęcia i komentarze w sieci czyli szeroko pojęty hejt zniszczy niejedną osobę. Hejter jest katem, który pastwi się nad ofiarą. Gdy trafi na podatny grunt, może zabić. Może zniszczyć na tyle, że ktoś nie poradzi sobie z sytuacja i odejdzie w milczeniu.

Znalezione obrazy dla zapytania 13 powodówj

12# Izolacja przez otoczenie

Chcesz być częścią grupy, jednak jesteś odrzucony. Za wszelką cenę starasz się być częścią czegoś, jednak jesteś tym wykluczonym elementem. Czujesz się niepotrzebny, nieważny, niegodny uwagi. Jesteś powietrzem, którego nikt nie potrzebujesz. Dlatego odchodzisz…

13# Nieszczęśliwy zbieg okoliczność

Gdy wszystkie wspomniane wyżej elementy skumulują się i nastąpi kulminacja złych emocji, jesteś na straconej pozycji. Jednak nie na przegranej pozycji. Tylko jeden czyn, jedno słowo, jeden gest może pozwolić zmienić postrzeganie świata. Gdy jednak nie nastąpi jest już koniec. Koniec wszystkiego….

Znalezione obrazy dla zapytania 13 powodów

źródło wszystkich zdjęć w poście: internet

Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba.

Dlaczego warto obejrzeć ten serial?!

Obejrzałam ten serial dokładnie przyglądając się bohaterom i sytuacjom. Obejrzałam do końca ze łzami w oczach. Obejrzałam ten serial, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego że każdego może spotkać los Hannah Baker.

Ważne jest by zdawać sobie z tego sprawę i już od najmłodszych lat przyglądać się swojemu dziecku i tłumaczyć co może się zdarzyć. Nie wolno wypierać rzeczywistości i mówić „mnie to nigdy nie będzie dotyczyć”. Nigdy nie wiesz jaki scenariusz napisze przeznaczenie.

Serial porusza ważne kwestie zarówno dla młodzieży jak i ich rodziców. Warto obejrzeć ten serial wspólnie i porównać swoje spostrzeżenia. Może wtedy wymusimy rozmowę i dojdzie do konfrontacji. Warto ze sobą rozmawiać, bo tylko wtedy poznamy drugą stronę.

 

 

 

Ps. Spokojnie mamo to tylko serial 🙂

 

Czy zachęciłam do obejrzenia ?!

Może chcesz podzielić się spostrzeżeniami.

Pisz śmiało w komentarzu.

 

Polub mnie na  images (2) oraz zapraszam do obserwacji na  images (1)  lub po prostu udostępnij dalej, będzie mi bardzo miło.

 

6 thoughts on “13 powodów – musisz je znać!!!”

  1. Mnie zachęciłaś. Jak miałabym się cofnąć do szkolnych lat, ale niee w szkole średniej a jeszcze wcześniej to wiele punktów jest o mnie. Niestety. Aż muszę wieczorem koniecznie obejrzeć. Osobiście słyszałam wśród młodych osób, że to ich ulubiony serial. Myślałam że to kolejny z typu Disney. Gdyby nie Ten wpis to by mnie nie zainteresował.Od siostry mlodszej wiem, że w szkole u niej większa część osób zna seria i go lubi 🙂

  2. Oglądałam serial, teraz jestem jakoś w połowie 2 sezonu. Muszę powiedzieć, że kontynuacja była naprawdę dobrym pomysłem. Na początku tak nie sadziłam, uważałam, że serial powinien się zakończyć na 1 sezonie. Teraz zaś widzę wszystkie postacie z pierwszego sezonu wielowymiarowo i z różnych perspektyw. To wg mnie jest takie dobre dopełnienie całości 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *